Şantiye İlaçlama

Ülkemiz de son yıllarda görülen inşaat sektörünün yükselişi ile her şehirde şantiye alanları bulunmaktadır. Bizim bildiğimizin aksine şantiyeler sadece inşaat alanı olarak kalmamaktadır. 

Bu şantiye de çalışan ve uzak bölgelerden gelen birçok uzman, usta, tekniker, mühendis gibi kişilere ev sahipliği de yapmaktadır. Bu kadar insanın bir arada yaşadığı alanda doğal olarak gıdanın olması da normaldir ki bu da en önemli haşerelerden hamam böceği ve farelerin bu alanlarda bulunmasına yol açmaktadır. Bunların önüne geçmek için bu alanlarda ilaçlama uygulaması yapılmalıdır.

KEMİRGEN UYGULAMASI    :

Kemirgenlere karşı uygulamada rögar kapakları açılır ve içine fare yemi olabildiğince kuru yere atılır. Ayrıca odunluk, sığınak, çatı katlarından havalandırma deliklerine, kömürlük gibi bölümlere de fare yemi uygulaması yapılır. Fare ortalama olarak 15 gün içerisinde ölür eğer binada yok ise gelecek olan fare yeme karşı daha da ılımlı olacak ve bu olay ölüm sürecini kısaltacaktır. Fare yemlerinin ise 6 ay kalıcılığı vardır.

YÜRÜYEN HAŞERELERE KARŞI YAPILAN UYGULAMALAR ;

BARİYER YÖNTEMİ (ŞERİT YÖNTEMİ)      :

Merdiven boşlukları ev kapılarının önleri bariyer yöntemi ile ilaçlanır. Bu yöntemle rögar, bodrumdan kaçacak olan hamam böceklerinin daha fazla ilaca maruz kalarak hızlıca ölmesini sağlar.

SOĞUK SİSLEME YÖNTEMİ ( PÜLVERİZATÖR YÖNTEMİ):

Bu yöntem insanların daha az bulunduğu bodrum, odunluk- kömürlük, sığınak gibi yerlerde uygulanır. Bu yöntemle bütün yer yüzey boşluk kalmayacak şekilde ilaçlanır. Rögar deliklerine de sıkılır ve var olan böceklerin hemen düştüğü ya da ölüm çılgınlığı yaşayarak koştuğu, çatılara çıkmaya çalıştığı gözlemlenmiştir.

TERMAL SİSLEME YÖNTEMİ :

Rögar gibi kapalı sistemlerde kullanılır. T.B.M.M.’nin aldığı karar ile salgın ve afet gibi durumlar haricinde kullanılması yasaklanmıştır. Uygulamanın temeli kimyasalı mazotla çözdürüp sıcak metale teması ile direk buharlaşmasına dayanır. Uygulama sonucu yoğun beyaz bir sis tabakası oluşturur. Çok hızlı sonuçlar verir. İnsan sağlığına oluşturduğu tehditler, çevrede oluşturduğu zararlar ve malzemelerde yaptığı yağlanmalar nedeni ile ev, bina içi gibi ortamlarda kullanılmamalıdır.