Apartman-Site İlaçlama

Özellikle Sivas’ta eski tek katlı evlerin ömrünün sonuna gelindi ve artık hemen hemen herkes apartman ve sitelerde yaşıyor. Eski evlerde şimdiki konfor olmadığı gibi birlikte yaşamanın getirdiği sıkıntılarda yoktu.

Yeni binalarda ortak yaşamla birlikte hayatımıza odunluk, sığınak, kömürlük, rögarlar gibi alanlar da hayatımıza dahil oldu. Bu alanlara konulan eşyalar başta Amerikan hamam böceği, fareler, sıçanlar olmak üzere birçok hayvana yuva sağlamaktadır. Hatta rögarlar sayesinde evlere direk boru hattı çıkmış oldu.

Binanızda bu canlıların bulunmaması için yapılacak ilaçlama uygulamalardan en etkilisi genel alanların ilaçlanmasıdır ki bu işlemi sizlere Sivas’ta en uygun fiyat ve kaliteli olarak Eren İlaçlama sunmaktadır.

Evde hamam böceği, fare, pire gibi canlılar görüldüğünde genelde kaynağa inilmez ve sadece ev ilaçlanır. Aslında bu hayvanların geldiği yer binaların bodrum, sığınak, odunluk, kömürlük, rögar ve foseptik çukurlarıdır. Bu alanlarda yapılacak uygulamalar ile hem bu canlıları evlerde görmemizi konfor ve sağlık açısından rahat etmemizi hem de bu canlıların oluşturacağı ekonomik zararları sıfırlamamız demektir.

Sivas’ta yazları sıcak ve yüksek nemli olduğu için binalarda pire, fare, hamam böceği, sinek türleri, karınca türleri, tahta kurusu, sıçanlar, gümüş böceği, akrep türleri, yakarcalar, çıyan ve kırk ayaklar çok rahatlıkla yaşamakta ve üreyebilmektedir.

1) Bariyer Yöntemi : Binanın çatısına çıkılarak çatının bütün köşeleri ilaçlanır. Yağmur deliklerine uygulama yapılır. Daha sonrasında binanın merdiven boşluklarına sıkılarak aşağıya inilir. Bu yöntem sonucunda binanın koridorlarında böcekler girse bile ilacın etkisi ile imha olacaktır.

2) Yemleme Yöntemi: Amaç farelerin olduğu yerlere yemi ulaştırıp hayvanın yemi yiyerek ölmesini sağlamaktır. Bunun için odunluk, rögar, sığınak, kömürlük gibi alanlara fare yemi atılır. Ortamda bulunan hayvan için ortalama ölüm süresi 15 gündür.

3) Pülverizatör Yöntemi: Sığınak, odunluk, kömürlük, rögar gibi alanlarda bariyer yöntemi yetersizdir. Bunun yerine benzin motorlu pülverizatör adı verilen cihazlar kullanılır. Amaç kimyasalın her yere bulaşması sonucu hızlı sonuç almaktır.

4)Sıcak Sisleme Yöntemi : T.B.M.M. kararı ile açık alanlarda, bina içlerinde, evlerde uygulanması yasaklanmıştır. Sadece afet durumlarında ve insan elinin ulaşamayacağı yerlerde uygulanması serbesttir. Uygulamanın temel prensibi benzinli motorun çalışıp 800 santigrat dereceye kadar çıkması ve mazotu yakarak yoğun sis tabakası oluşturarak sıcak havanın hareket etmesini sağlamaktır. Rögar borularında ulaşılamayacak yerlere ilaç bu sayede ulaştırılır.